דפיברילטור – מכשיר מציל חיים

בעבר, בכדי לבצע פעולות החייאה במכשירים אלקטרוניים היה צורך באדם מוסמך כגון רופא או אחות. הסיבה לכך היא שהשימוש במכשירים הללו דרש מיומנות גבוהה מאוד וידע טכני ורפואי. ארבע הדקות הראשונות בעת מצב של דום לב אצל אדם הן קריטיות ביותר וסיכוי ההישרדות של אדם אשר לוקה בדום לב ומקבל טיפול במהלך הדקות הללו גדלים באופן משמעותי.

כיום כל אדם יכול להשתמש במכשיר דפיברילטור ולבצע החייאה באופן איכותי ללא שום ידע מקדים או מקצועי. המכשיר האוטומטי פשוט להפעלה ומספק הוראות בכל שפה רצויה ולכן כל אדם באשר הוא, בין עם בעל יכולת אוריינטציה למכשירים טכנולוגים או ללא, יכול להציל חיים בעת הצורך.

סיכויי ההישרדות בעת דום לב

לאחר דום לב, סיכוי ההישרדות של אדם (מחוץ לבית חולים) נעמד על 5 עד 10 אחוזים בלבד ואכן מרבית המקרים מסוג זה הם מחוץ למתחם רפואי. לכן, ביצוע החייאה בדקות הקריטיות בהן אדם חווה התקף לב הינן קריטיות ומגדילות באופן משמעותי את סיכוייו לשרוד.

מהווה כברומטר מרכזי בדקות הללו ומאפשר ביצוע החייאה באופן אוטומטי תוך כדי שליחת זרמים חשמליים ללב שמטרתם לאתחל את פעילותו ולהזרים דם לאיברים מרכזיים והכרחיים כגון המוח.

במקרה בו לא מתבצעת החייאה באופן מיידי כאשר פעילות הלב מפסיקה, עלול להיגרם נזק משמעותי לתאי גזע המוח וזאת מפני שהתאים נמצאים באי ספיקת חמצן. המשמעות של חוסר חמצן לתאים הללו עלול לגרום למוות מוחי ולכן כל רגע הינו קריטי עבור אותו אדם.

אז מה עושים במצב שאדם חווה דום לב

במקרה ואתם עדים למצב בו אדם מסוים חווה דום לב, הטיפול הנדרש הינו ביצוע פעולות החייאה ומתן שוק חשמלי בכדי לאפס מספר המוקדים בלב ולאתחל פעילות תקינה של הלב.

דפיברילטור הינו מכשיר אשר מבצע פעולת דפברילציה ובשפה העברית – הפעמה. מדובר על פעולה שמטרתה למנוע הפרעות בקצב הלב על ידי שליחת שוק חשמלי והוא מהווה ככלי משמעותי ביותר להצלת חייהם של אנשים רבים.

חברת "הדר מדיקל" מספקת כבר שנים רבות הדרכה בנושאים מצילי חיים וכמו כן במכשור וציוד רפואי לגופים וארגונים רבים.

דפיברילטור