דפיברילטורבחיינו אנו עלולים להיות עדים לדום לב, בין אם לאנשים היקרים והקרובים לנו או בין אם לאנשים זרים לחלוטין. חיי אדם הינם יקרים מפז ולכן נעשה הכל כדי לשמר אותם ולמנוע מצב בו אנו עלולים לאבד מישהו בעת קריסת המערכות שלו – עדיף להיות מוכנים לכל תרחיש.

ישנו הרבה ציוד החייאה חשוב שמסוגל לעשות את השינוי בין חיים למוות אך ללא ספק דפיברילטור אוטומטי הוא החשוב מכולם. מצבי חירום רפואיים מייצרים באופן טבעי לחץ רב. בפרט כך הדבר כשאדם עובר דום לב. מצד אחד, כל שנייה קריטית ומצד שני, מי שלא עבר הכשרה יסודית לא בהכרח ידע כיצד לעזור לאותו אדם. הדפיברילטור הוא מכשיר מתקדם שלמעשה מסוגל להחזיר את הלב לפעילות סדירה ותקינה, עוד לפני שמגיעים כוחות ההצלה, ועל ידי הנחיות מדויקות מהמכשיר, כל אדם יכול לתפעל אותו ולמנוע אסון בטרם עת.

חשוב לציין, כי בכל מצב שבו נתקלים באדם שעבר דום לב – הסימפטומים הם אובדן הכרה וחוסר נשימה או נשימה שאינה סדירה, ולכן במקביל להבאת הדפיברילטור והשימוש בו, חשוב מאוד להזעיק עזרה מקצועית, כלומר לחייג 101. כמובן שאם ישנם מספר אנשים בזירת האירוע מחלקים את המשימות כדי לא לבזבז זמן יקר. 4 דקות מרגע שהלב מפסיק לפעום כבר נגרם נזק מוחי בלתי הפיך, ולכן כל שנייה קובעת.

וכיצד המכשיר עובד?

כאשר המכשיר נמצא בידכם, עליכם לפתוח ראשית את המכסה וישר תקבלו הוראות מדויקות כיצד יש להניח את המדבקות על אותו אדם שעובר אירוע. באופן עקרוני,מדביקים שתי מדבקות על החזה של האדם שעבר דום לב, ונותנים לדפיברילטור לאבחן איזו הפרעת קצב גרמה למצב. המכשיר גם מחליט בעצמו האם נדרש שוק חשמלי, ואם כן הוא מייצר אותו בצורה אוטומטית לחלוטין. במהלך הפעולה הזו מפסיקים את העיסוי, ומחדשים אותה לאחר מכן.

דפיברילטור אוטומטי הינו מכשיר חשוב ומהותי בכל בית, מקום ציבורי ובאופן כללי היכן שישנה התקהלות רבה של אנשים. יתרה מכך, כיום ישנו חוק אשר מחייב החזקת מכשיר זה במקום שבו ישנה התכנסות של 500 איש ומעלה.